Choć czas świetności stylu dworkowego w architekturze minął wraz z końcem Pierwszej Wojny Światowej, to jednak wciąż wiele osób – również i dziś – nadal jest zainteresowanych tego typu budownictwem. Niestety, jest to styl dość elitarny, wymagający pewnych ogólnych założeń, co do całości projektu.

Przestrzeń, przestrzeń i jeszcze raz przestrzeń

projekty domów w stylu dworkowymŻeby domy w stylu dworkowym rzeczywiście spełniały swoje zastosowanie, muszą być otoczone dużą ilością przestrzeni. Najlepiej więc, jeśli umiejscawia się je w wiejskim otoczeniu o bardzo luźnej zabudowie. Dworek wprowadzony do zabudowy miejskiej (dotyczy to również silnie zurbanizowanych przedmieść) będzie wyglądał kiczowato i nienaturalnie.

Malownicze otoczenie

Wielu architektów projektujących domy w stylu dworkowym, stawia sobie na wzór malowniczy, szlachecki dom polski, którego rozkwit przypadał na okres oświecenia. Obowiązkowo był on otoczony mnóstwem zieleni, tworząc przepiękną, wielobarwną kompozycję

Styl dworkowy a budynki użyteczności publicznej

Popularne projekty domów w stylu dworkowym to nie jedyne przykłady wykorzystania tej metody w architekturze. Reprezentanci tego stylu to również:

– dworce kolejowe (np. w Grodzisku Mazowieckim),

– szkoły,

– architektura sakralna (tzw. styl swojski).

Podsumowując, styl dworkowy jest bardzo głęboko zakorzeniony w polskiej kulturze. Może właśnie dlatego tak wiele osób chętnie do niego wraca?